USR SECTOR 3: PROGRAMUL „ȘCOALĂ DUPĂ ȘCOALĂ” TREBUIE SĂ CONTINUE. EDUCAȚIA NU ESTE OPȚIONALĂ

Bucureşti, 5 ianuarie – USR Sector 3 atrage atenția asupra deciziei Primăriei Sectorului 3 de a nu mai relua în anul 2026 programul „Școală după Școală”, invocând lipsa fondurilor, în contextul în care administrația locală a alocat resurse semnificative pentru evenimente și alte investiții costisitoare.

„Școala după Școală” nu este un moft și nici un program opțional, ci un sprijin esențial pentru mii de copii și părinți din Sectorul 3. Acest program oferă siguranță, sprijin educațional, șanse egale și ajută familiile active profesional să își poată desfășura activitatea în condiții normale.

„Copiii din Sectorul 3 nu pot plăti prețul unor decizii bugetare greșite. Educația nu este un cost, ci cea mai importantă investiție pe care o poate face o comunitate. Programul «Școală după Școală» trebuie să continue, iar administrația locală are obligația să găsească soluții responsabile”, a declarat Lucian Judele, președintele USR Sector 3.

USR Sector 3 consideră inacceptabil ca educația să fie tratată drept o cheltuială secundară, în timp ce există fonduri pentru alte proiecte sau evenimente. Educația reprezintă o investiție strategică în viitorul comunității și trebuie să rămână o prioritate reală a administrației locale.

Astăzi, consilierii locali USR din Consiliul Local al Sectorului 3 vor avea o întâlnire cu reprezentanții Primăriei Sectorului 3 pentru a identifica soluții concrete care să permită continuarea acestui program vital pentru comunitate. USR Sector 3 susține ferm continuarea programului „Școală după Școală” și menținerea educației ca prioritate a administrației locale.