USR SECTOR 1: CHELTUIELI EXCESIVE PENTRU PERSONAL, DUPĂ CE PRIMARUL GEORGE TUȚĂ A TRANSFERAT ZECI DE FUNCȚIONARI DE LA SENAT ȘI INSTITUȚIILE CONTROLATE DE PNL

București, 4 august – Grupul consilierilor USR Sector 1 atrage atenția cu privire la creșterea cheltuielilor de personal la Primăria Sectorului 1, după ce primarul George Tuță a transferat sau detașat zeci de funcționari publici de la Senat, Camera Deputaților, Primăria Sectorului 6, primăriile sectoarelor 4 și 5, dar și din cadrul mai multor ministere aflate în proces de reorganizare a schemei de personal.

„Reorganizarea administrativă realizată la sfârșitul anului trecut de George Tuță a umflat schema de personal, în ciuda declarațiilor oficiale privind reducerea numărului de posturi. Spre exemplu, nouă persoane au fost aduse doar de la Senat.

USR Sector 1 i-a cerut în mod repetat lui George Tuță, prin interpelări, să ne comunice evoluția personalului din administrația locală și să ne precizeze de unde provin zecile de funcționari publici transferați, dar primarul refuză să ne furnizeze aceste informații. Dă dovadă de o lipsă flagrantă de transparență. Vom solicita instanțelor de judecată să-l oblige să ne pună la dispoziție aceste informații publice”, a declarat Andrei Nicolaescu, liderul consilierilor locali USR Sector 1.

Totodată, numirile în funcții de conducere din cadrul administrației locale au fost realizate de George Tuță strict pe baza carnetului de membru PNL sau PSD, ignorându-se criteriile de meritocrație: administratorul public, directorii din fruntea Direcției de Mediu și a DGASPC Sector 1, precum și mai mulți șefi de servicii din cadrul Primăriei Sectorului 1.

USR Sector 1 va demasca fiecare abuz și fiecare angajare pe pile realizată de George Tuță. Nu vom permite ca administrația să devină un aparat de partid plătit scump din banii cetățenilor.